icon
user
H...ö...
Uluslararası FMF gruplarından, güzel bir paylaşım yapıldı, sizlere de göstermek istedim, birçok farklı tanı ismi olan tekrarlayan kronik sağlık sorunlarinda FMF düşünülmesine dikkat çekilmiş✍️✍️ Umarım ülkemizde de gerek Tıp eğitiminde, gerek aile hekimliği ve acil servislerde bu konuda farkındalık artar ve FMF hastaları daha erken teşhis alır🙏 Yoksa hastaların tek şansları FMF bilgisi olan bir doktora rast gelmek olacak🤷‍♀️

postImage
user
M...A...
Bu okadar önemliki, biz çocukluktan itibaren ayak şişmeleri, diz kapak ağrıları ve göğüs ağrıları gibi bir çok atağını çok yoğun şekilde yaşamamıza rağmen teşhis rahmetli kardeşim böbrek hastası olduğunda ilk teşhis konuldu, o sırada biz hâlâ hastalığın farkında değildik aynı hastaneden Prof.Dr. Murat Turgay hocanında bana teşhis koymasıyla hastalığı öğrendik. Üstelik hiç bir test yapmadan hastalığı anlattım teşhis koydu. Yıllarca ne testlere rağmen konulamamıştı. Allah ondan razı olsun. Ama iş işten geçmişti doğru doktoru bulduğumuzda ve kardeşim rahmetli oldu. Allah herkese şifa versin, zor bir hastalık.

user
M...K...
Pekçok doktor maalesef FMFin ne olduğunu bilmiyor, teşhis koyamıyorlar. Bana idrar yollarını üşütmüşsün diyen oldu, gaz sıkışması diyen oldu hatta çok daha dramatiğini söyleyen oldu. (Ne dediğini yazmayayım) Teşhis konulana kadar çok sıkıntı yaşadım ama sonunda FMF i bilen bir doktora rastladım da hayatım kolaylaştı.

No Comment

MateHand

Would you like to try our mobile application?