icon
user
g... a...
WHAT IS ANKYLOSANT SPONDILITIS? It is an inflammatory disease that usually begins at a young age, which we call early adulthood, and causes the vertebrae of the person to fuse. With this fusion, the spine becomes less flexible and the posture begins to change in the form of a forward leaning. Ankylosing spondylitis usually first affects the spine and sacroiliac joints. Although it is more common in men than in women, the course of symptom progression also increases at the same rate. Exercises are gold among treatments used to reduce symptoms and slow the course of the disease. In addition to manual techniques, FLEXIBILITY AND STRENGTH GAIN is our first priority for these patients. You can contact us for your inquiries :)

postImage
user
g... a...
Merhaba, hastalığın seyir hızı; yaş , daha öncesindeki mental ve fiziksel yıpranmışlık, şu anki iş ve günlük rutin aktivitelerinizle total olarak etkilenip değişiyor. İğne tedavilerine devam eden ya da kullanmayan farklı hasta gruplarımız illaki var. Benim kendi alanımda gördüğüm en iyi yöntem 3 boyutlu egzersizler ve klinik pilatesle desteklenerek , düzenli egzersizin hayat adaptasyonu hale gelmesi. Ama kesinlikle bir uzman ya da hekim takibinde olmalı ki sizin için modifiye edilebilir olsunlar :) bir de benim tecrübelerime dayanarak AS hastalarıma söylediğim bir diğer naçizane tavsiyemde beslenme desteği alınması..

user
H.......
Merhaba banada ankilozan spondilit dendi ilaç tedavisi çok faydalı olmadı.ignelere başlanacak yanlız çok tereddütteyim...iyi gelcekmi tedavi kesin mi .birçok yan etkisi ...kullanmadığımız da ilerlermi bu hastalık kesin çözümü ?

No Comment

MateHand

Would you like to try our mobile application?